Jak pomagać mądrze!

Jak pomagać mądrze!

Co zrobić jeśli Twoi najbliżsi mają problem? Może nadużywają alkoholu lub narkotyków? Albo są w depresji? Może właśnie przeżywają kryzys swojego życia? Często osoba, która jest na zewnątrz problemu dostrzeże go szybciej, zobaczy więcej. Co możesz zrobić, kiedy kogoś z Twojego otoczenia spotyka trudna sytuacja?

Po pierwsze pytaj czego ten ktoś potrzebuje? Nie zakładaj, że wiesz lepiej, jak rozwiązać czyjś problem. Nie opieraj się na swoich przypuszczeniach. Pytaj a jeśli usłyszysz, że niczego nie potrzebuje to daj znać, że gdyby coś się zmieniło to jesteś.
Po drugie zastosuj perspektywę “ja”. “Ja się o Ciebie martwię” zamiast “martwisz mnie?; “Czuję się bezradna”, “boję się o ciebie” zamiast “to straszne co robisz”. Najprostsze i przywracające równowagę “Chciałbym ci pomóc ale nie wiem jak?”.
Po trzecie mów, co widzisz a nie co myślisz. “widzę, że zaczęłaś pić alkohol codziennie” zamiast “jesteś pijakiem”, “zauważyłam, że często płaczesz” zamiast “co ty taka ciągle smutna pewnie przez pracę”.
Po czwarte powiedz bliskiej osobie, że ma prawo czuć to, co czuje. Osoby w trudnej sytuacji często bywają zawstydzone albo mają nieadekwatne poczucie winy. Pamiętaj, że nie mamy wpływu na to, co czujemy, i jeśli czujemy się tak jak się czujemy to tak jest i nie ma co z tym dyskutować. Absolutnie nie mówimy “no coś ty nie jest tak źle, żeby płakać”.
Po piąte i najważniejsze, jeśli ktoś bliski ma myśli samobójcze, zagraża sobie lub innym masz prawo zadzwonić na pogotowie, odwieźć do szpitala. Nawet wbrew woli osoby. Niech lekarz oceni ryzyko.

Dodaj komentarz

Close Menu