Co to jest seksuologia? Kim jest seksuolog? Jak wyglada wizyta?

Co to jest seksuologia? Kim jest seksuolog? Jak wyglada wizyta?

Co to jest seksuologia

Seksuologia to  interdyscyplinarna nauka, która koncentruje się na różnych aspektach ludzkich zachowań seksualnych i seksualności , w tym na rozwoju seksualnym, relacjach, stosunkach płciowych, dysfunkcjach seksualnych , chorobach przenoszonych drogą płciową oraz patologiach, takich jak wykorzystywanie seksualne lub uzależnienie seksualne

Seksuologia interesuje się seksualnością człowieka w najszerszym tego słowa znaczeniu, co oznacza, że ​​nie ogranicza się ona do par heteroseksualnych lub osób z problemami z funkcjonowaniem seksualnym. Seksuologia ma na celu zapewnienie najwyższego poziomu zdrowia seksualnego, dobrego samopoczucia i upodmiotowienia, jaki może osiągnąć każda osoba (pojedyncza osoba lub związek). Seksuologia propaguje zdrowie seksualne i dobre samopoczucie jako podstawowe prawo człowieka, dlatego promuje otwarty, uczciwy dialog, dostęp do właściwej, poprawnej i niereligijnej edukacji seksualnej, praw seksualnych dla osób chorych, zranionych i niepełnosprawnych oraz praw seksualnych dla osób starszych i dla wszystkich płci i orientacji.

Ludzka seksualność

Ludzka seksualność jest istotną częścią życia. Nasza zdolność i pragnienie cieszenia się naszą seksualnością zmienia się  w ciągu naszego życia. Zmiany te mogą zależeć od poziomu stresu, zdrowia, relacji, pracy, hormonów, poziomu energii i posiadania dzieci, żeby wymienić tylko kilka.

Pomysł szukania pomocy w takich sprawach osobistych i prywatnych może wywoływać u nas niepokój i bezbronność. Znalezienie właściwej osoby i miejsca do dyskusji na temat naszych problemów seksualnych jest kluczowe. Gdy poczujemy się bezpiecznie, wolni od osądu i szanowani, możemy zacząć przechodzić przez każdy ból i uraz  do miejsca uzdrowienia, wzmocnienia.  Prywatna konsultacja z wykwalifikowanym seksuologiem może uspokoić umysł i  zapewnić przestrzeń do dalszych badań i wyrażania potrzeb i uczuć seksualnych. Ponieważ każdy klient jest inny, podejmowane jest indywidualne podejście, aby można było osiągnąć rzeczywistą zmianę.

Kto to jest seksuolog kliniczny

Seksuolog kliniczny to seksuolog, który oferuje porady seksualne, aby pomóc ludziom zrozumieć i zaakceptować siebie jako istoty seksualne i osiągnąć ich cele seksualne. Seksuolodzy są pozytywnie nastawieni do płci i zachowują szeroką perspektywę, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak biologiczne, psychologiczne, socjologiczne, antropologiczne i historyczne przy rozwiązywaniu problemów seksualnych. Stosują podejście edukacyjne, aby pomóc klientom osiągnąć ich cele , że ​​nie mają żadnych uprzedzeń co do tego, jak powinna wyglądać seksualność klienta.

Jak wygląda terapia seksualna

Powyższe zadania są osiągane podczas terapii zorientowanej na cel, która z uwagi na czas jest nazywana „krótką terapią”. Jeśli trudności seksualne wydają się być zakorzenione w głębszych problemach wymagających innej intensywnej terapii, można zostać skierowanym do odpowiedniego psychoterapeuty. Jeśli okaże się, że potrzebujesz pomocy medycznej, otrzymasz informacje gdzie powinieneś się udać  (na przykład niektóre zaburzenia seksualne mogą być objawami podstawowych problemów medycznych).

Cała praca na sesjach odbywa się za pomocą komunikacji werbalnej.Nigdy się nie zdarza aby podczas pracy z seksuologiem konieczne było rozbieranie się. Mogą istnieć ćwiczenia, podczas których będziesz ćwiczyć z partnerem, lub sam  pomiędzy sesjami, jako zadania domowe.  Wszelkie kontakty seksualne między Tobą, a Twoim partnerem będą miały miejsce podczas zadań domowych, a my omówimy te zadania podczas następnych sesji klinicznych.

Wizyta u seksuologa

Jeszcze kilka lat temu wizyta u seksuologa była wielkim tabu. Ludzie nigdy nie czuliby się swobodnie, dzieląc się swoimi intymnymi chwilami. Ostatnio, w miarę postępu ludzie stopniowo stają się bardziej liberalni w odniesieniu do takich kwestii. Seksuolodzy twierdzą teraz, że mają więcej klientów niż kiedykolwiek wcześniej. Stresujące życie w rywalizacji, starcia ego i indywidualne myślenie niszczą zdolność pary do czerpania radości z bliskości. Ogólnie rzecz biorąc, w obecnych czasach istnieje większa potrzeba pomocy eksperta.

Seks jest silnie powiązany z naszym zdrowiem fizycznym, emocjonalnym i psychospołecznym i w dużej mierze determinuje nasze relacje i szczęście. Dla wielu seks jest najbardziej ekscytującą częścią związku i daje ogromną przyjemność i zadowolenie. Dla takich par jest to filar siły, ponieważ czerpią pewność siebie i zaufanie w swoim związku poprzez dobre życie seksualne.

Niestety nie dotyczy to wielu partnerów. Wielu stara się znaleźć odpowiedzi na swoje problemy. Wielu boryka się z nieudanymi związkami i nie cieszy się samym aktem. Relacje międzyludzkie są dość złożone, a seks jest ich nieodzowną częścią. Zrozumienie i radzenie sobie z problemami seksualnymi wymaga dużej wrażliwości. Ekspert, taki jak seksuolog, może pomóc partnerom odkryć przyczyny ich nieszczęścia i zaplanować interwencje w celu włączenia iskry.

Istnieje wiele przyczyn fizjologicznych, które wyjaśniają problemy związane z seksem. Można je leczyć za pomocą interwencji medycznej, jednak większość z nich wiąże się z problemami psychologicznymi i wymaga porady seksuologa.

Autor: Jolanta Bigocka – psycholog, seksuologZakochani

Dodaj komentarz