Czasami wystarczy się tylko zaciekawić by się zachwycić

Czasami wystarczy się tylko zaciekawić by się zachwycić

Do relacji potrzebne są dwa światy: mój i innego. Właśnie w takiej kolejności nie odwrotnie. Czasami mam wrażenie, że utykamy w swoim świecie, w swoim sposobie myślenia, w swoim patrzeniu na rzeczywistość.
Gdy uciekamy w swoje myśli, do swojej głowy, to przestajemy widzieć i słyszeć innych. Tracimy z oczu ich świat i szanse na inną perspektywę. Tworzymy swój świat wyobrażeń, iluzji, który zazwyczaj kończy się niepokojem-urazą-porzuceniem. Często też wtedy podważamy słowa innych i z całą siłą wewnętrznego dogmatyzmu bunkrujemy się w swojej krzywdzie.

To, co mogłoby nas uspokoić, rozwiać wątpliwości to ciekawość, chęć testowania rzeczywistości. Czasami wystarczy się zaciekawić światem innych, by się nim zachwycić. Wystarczy podnieść wzrok i zobaczyć mimikę, gest wobec nas, postawę, może zapytać o uczucia by się dużo zmieniło w relacji.
Piekło to nie inni, ale nasze wewnętrzne, idealne ja, które więzi nas i nie pozwala być w relacji.
Widzieć głębiej i więcej to widzieć to, co ukryte za pozorem tematów poruszanych w relacji. Dlatego warto się zaciekawić uczuciami innych, one są kluczem do sposobu ich myślenia i bycia w relacji.

A oto żartobliwa animacja obrazująca temat:

Adam M. psychoterapeuta

Dodaj komentarz