Wpływ stresu na rozwój umysłowy dziecka

Wpływ stresu na rozwój umysłowy dziecka

rozwój umysłowy dziecka - psychologNa Uniwersytecie w Minesocie przeprowadzono badanie dotyczące wpływu hormonu stresu czyli kortyzolu na rozwój poznawczy mózgu dziecka. Grupą badawczą były dwulatki, badanie powtórzono kiedy mieli trzy i cztery lata. Były to dzieci z ubogich amerykańskich rodzin. Trudna sytuacja finansowa, niewrażliwa interakcja z opiekunami, brak wrażliwości rodzica na potrzeby dziecka powodują stres u dwulatków. Przez to obniżają się ich możliwości intelektualne i ma wpływ na rozwój umysłowy dziecka.

Co ma wpływ na rozwój umysłowy dziecka?

Okazało się, że trudna sytuacja domowa powoduje podwyższenie wydzielania kortyzolu. Co za tym idzie dzieci te są bardziej narażone na opóźnienia poznawcze a przez to mogą osiągać słabsze wyniki w nauce.

Dlaczego tak się dzieje?

Prawdopodobnie hormon stresu odgrywa tak dużą rolę w obniżaniu możliwości poznawczych małych dzieci ponieważ może on mieć zdolność do przechodzenia bariery krew – mózg. Okazuje się więc, że za dużo kortyzolu może mieć toksyczny wpływ na część mózgu. Ale zbyt mało może utrudniać zdolność organizmu do generowania biologicznych zasobów niezbędnych dla optymalnego funkcjonowania poznawczego.

Więcej możesz przeczytać na stronie Society for Research in Child Development

Dodaj komentarz